Mimoděložní těhotenství

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Mimoděložní těhotenství je velmi závažný problém, který může postihnout jakoukoliv ženu. Znamená to, že oplodněné vajíčko se uloží mimo děložní sliznici, například do vejcovodu a vaječníku nebo do děložního hrdla.

Příčiny mimoděložního těhotenství

K mimoděložnímu těhotenství dochází v důsledku poškození nebo zablokování vejcovodů, což bývá obvykle způsobeno zánětlivým onemocněním pánve (endometrióza). Příčinou však také může být operace vejcovodů, předchozí mimoděložní těhotenství, vady vejcovodu nebo hormonální faktory, které brání sestoupení vajíčka vejcovodem do dělohy.

Mezi další, méně běžné příčiny patří chromozomální vady nebo přítomnost nitroděložního tělíska. Většímu riziku vzniku mimoděložního těhotenství jsou vystaveny ženy, které již byly touto poruchou postiženy.

Jak poznat mimoděložní těhotenství

Diagnóza mimoděložního těhotenství bývá obtížná. Nejčastěji vznikne podezření na mimoděložní těhotenství u zpožděné menstruace, pozitivního těhotenského testu a nepřítomnosti plodu v děloze. Mimoděložní těhotenství se projevuje bolestmi břicha, které je citlivé na dotek, a nejméně jedním vynechaným menstruačním cyklem s následným krvácením.

Některé ženy mohou mít menstruaci a nemusí se u nich projevovat žádné známky těhotenství. Varujícím signálem prasknutí vejcovodu je náhlá ostrá bolest nebo přetrvávající bolest na jedné straně v podbřišku.

Při mimoděložním těhotenství není možné plod donosit. Embryo brzy po zahnízdění odumírá nebo se vyvíjí nesprávně. V obou případech je ale největším rizikem pro ženu prasknutí vejcovodu s následným krvácením.

U mimoděložního těhotenství závisí zejména na místě uhnízdění. Buď gravidita sama od sebe odumře a může zůstat nerozpoznaná, nebo plod rozruší okolní tkáň a může způsobit akutní příhodu břišní s ohrožením života.

Po operaci je šance otěhotnět

Při zjištění mimoděložního těhotenství se provádí operace, břišní, nebo laparoskopická. Oba zákroky se provádějí v celkové narkóze. Doba léčení po laparoskopii je zhruba týden, po velké operaci  je to několik týdnů.

Rozsah operace závisí na stupni poškození vejcovodu či případné infekci. Poškozený vejcovod se musí obvykle odstranit.

V případě, že ženě zůstane alespoň jeden vejcovod, je další přirozené otěhotnění možné. Jsou-li poškozené vejcovody, je možné využít umělé oplodnění, kdy je vajíčko oplodněno ve zkumavce a následně vloženo do dělohy.

Mimoděložní těhotenství patří do témat

Mimoděložní těhotenství patří do témat

Adresář

Poradna na téma Mimoděložní těhotenství

Diskuze na téma Mimoděložní těhotenství

  • 17.05.2016 11:05 Otékání nohou

    Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

  • 17.05.2016 11:05 trombocytopenie

    Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku